Helis Dişli Çark

Helis dişliler Birbirine yakın olan ana gövdedeki hareket ve kuvveti diğer mile iletmekte kullanılan dişli türüdür. Helis dişliler, sessiz çalışma ve mukavemet açısından düz dişlilere göre daha iyi performans gösterirler. Daha iyi performans göstermelerinin nedeni sessiz çalışması ve diş temasının fazla olara daha fazla yükü aktarabilmesidir. Helis Dişliler genellikle vites kutularının (şanzıman) olduğu her yerde sıklıkla kullanılır. HELİS DİŞLİ ÇARK yumuşak kavrama ve sessiz çalışmasından dolayı otomobillerde yaygın şekilde kullanılır. Küçük akılda kalıcı örnek vermek gerekirse : Arabaların geri vites dişlisi düz dişli, ileri vites dişlisi helis dişlidir. Dikkat ederseniz geri vitesle hareket ettiğinizde küçük bir uğultu geldiğini göreceksiniz. HELİS DİŞLİnin en yagın kullanım alanının vites kutuları olduğunu söylemiştik. Vites kutusu deyince sadece arabaların vites kutusu değil, Ostim Redüktör , İş makineleri şanzımanları da helis dişli kullanmakta.

Helis Dişli yapımı oldukça hassastır. Helis dişlinin eğrileri; sikloid, evolvent, hiposikloid ve episikloid eğrilerinden meydana gelir. Döküm yolu ile Modül çakıları ile işlenerek Kopya tezgahlarında Ovalama (haddeleme) ile Preste şekil verme ile Yuvarlama metodu ile çalışan tezgahlarda (Mağ – Fellows) azdırma yöntemleri ile açılırlar.

Helis dişlinin tanımı ve helis dişliler hakkında bilgi. Helis dişliler ile düz dişlilerin farkı . Helis dişlilerin avantajları .Helis dişli çarkların kullanıldıkları yerler. En uygun Dişli İmalatı için Ankara Dişli ye ulaşınız.
  HEMEN ARA   WHATSAPP