Çelik Dişli

ÇELİK, demire kıyasla gücünü ve kırılma direncini artırmak için tipik olarak yüzde onda birkaç oranında karbon içeren demirden oluşan bir alaşımdır. Diğer birçok element mevcut olabilir veya eklenebilir. Korozyona ve oksidasyona dayanıklı paslanmaz çelikler tipik olarak %11 ek krom gerektirir. Yüksek çekme mukavemeti ve düşük maliyeti nedeniyle çelik, binalarda, altyapıda, aletlerde, gemilerde, trenlerde, arabalarda, makinelerde, elektrikli cihazlarda ve silahlarda kullanılmaktadır. Demir, çeliğin ana metalidir. Sıcaklığa bağlı olarak, iki kristal form (allotropik form) alabilir: vücut merkezli kübik ve yüz merkezli kübik. Demirin allotroplarının, başta karbon olmak üzere alaşım elementleri ile etkileşimi, çeliğe ve dökme demire benzersiz özellikler kazandırır.

Saf demirde kristal yapı, birbirini geçen demir atomlarına karşı nispeten daha az dirence sahiptir ve bu nedenle saf demir oldukça sünektir veya yumuşaktır ve kolayca oluşturulabilir. Çelikte, az miktarda karbon, diğer elementler ve demir içindeki inklüzyonlar, çıkıkların hareketini önleyen sertleştirici maddeler olarak işlev görür.

Tipik çelik alaşımlarındaki karbon, ağırlığının %2.14'üne kadar katkıda bulunabilir. Karbon ve diğer birçok alaşım elementinin miktarını değiştirmek ve ayrıca nihai çelikteki kimyasal ve fiziksel yapılarını (çözünen elementler veya çökelmiş fazlar olarak) kontrol etmek, saf demiri sünek yapan dislokasyonların hareketini yavaşlatır ve böylece niteliklerini kontrol eder ve geliştirir. Bu nitelikler, elde edilen çeliğin sertliğini, su verme davranışını, tavlama ihtiyacını, tavlama davranışını, akma mukavemetini ve çekme mukavemetini içerir. Çeliğin mukavemetinin saf demire göre artması ancak demirin sünekliğinin azaltılması ile mümkündür.

Çelik binlerce yıldır çiçek fırınlarında üretildi, ancak büyük ölçekli endüstriyel kullanımı ancak 17. yüzyılda yüksek fırının tanıtılması ve pota çeliğinin üretilmesiyle daha verimli üretim yöntemlerinin tasarlanmasından sonra başladı. Bunu 19. yüzyılın ortalarında İngiltere'de açık ocaklı fırın ve ardından Bessemer süreci izledi. Bessemer prosesinin icadıyla, seri üretilen çelikte yeni bir dönem başladı. Hafif çelik, dövme demirin yerini aldı. Alman devletleri, 19. yüzyılda Avrupa üzerinde büyük bir çelik hüneri gördü.

Prosesteki bazik oksijenli çelik üretimi (BOS) gibi diğer iyileştirmeler, üretim maliyetini daha da düşürerek ve nihai ürünün kalitesini artırarak önceki yöntemlerin yerini büyük ölçüde aldı. Bugün çelik, yılda 1,6 milyar tondan fazla üretilen, dünyadaki en yaygın insan yapımı malzemelerden biridir. Modern çelik genellikle çeşitli standart organizasyonları tarafından tanımlanan çeşitli kalitelerle tanımlanır.

Dünyada gelişen ve geliştirilen teknolojileri sadece takip etmek değil aynı zamanda bu gelişmelere yön vermek.Siz de yüzlerce müşterimizle yürüdüğümüz bu yolda ailemize katılabilir, en uygun fiyatlarla en kaliteli hizmeti Ankara Dişli farkıyla alabilirsiniz.
Çelik Nedir , Ankara Dişli
  HEMEN ARA   WHATSAPP